Palet nedir ne işe yarar ?

Palet resmi

Palet kısaca lojistik , ambar ve nakliye sektöründe yükün kolay taşınabilmesine yarayan tahta malzemeden bazende plastikten yapılan malzemedir.

taşıma ve depolama esnasında ürünlerin zarar görmesini engellemek taşıma ve yer değiştirmelerini kolaylaştırmak amacıyla ürünlerin altına konan ahşap sisteme palet diyoruz.
Paletler doğru zamanda doğru yerde doğru malzemenin doğru miktarda ve doğru maliyetle hazır olması için kullanılan ekipmanlardır. Taşıma zincirinin hemen her aşamasında kullanılırlar. Paletler taşıma yapmazlar, taşıma için aracı olarak kullanılırlar. Taşımak için hazırlanan yükler palet ile bir araya getirilir ve bu sayede yükler taşımaya hazır hale gelir. Paletler standarttır, yükseklikleri 10 – 15 cm’dir. Palet ızgaralarının arası 10 cm’dir ve forkliftin çatalları bu 10 cm’lik boşluklara girer ve taşınabilir konuma gelir. Forklift ise paletleri taşımak için kullanılan araçtır. Forkliftin yanı sıra paletler transpalet ile de taşınabilir.
Malların depolanmasını, taşınmasını ve nakliyesini kolaylaştıran paletlerin malzeme taşımacılık ekipmanları sektöründeki önemi giderek artmaktadır. Yapılarına ve türlerine göre çeşitlilik gösteren paletler genel olarak ahşap, çelik ve plastikten yapılır. Ahşap paletler, tekrar onarılabildiği için daha kullanışlı ve uzun ömürlüdür.
Paletler iki girişli ve dört girişli olarak ayrılır;
İki Girişli: Forklift ya da transpalet çatalı ile çatalların her iki taraftan ve zıt yönlerden girişine imkan tanımaktadır.

Euro palet ölçüleri nedir ?

EUR/EPAL-pallet belrilenmiş standartlı tahtadan yapılmış olup 78 özel çivi ile tutturması standart olarak belirlenmiştir ve standart dış ölçüleri 1,200 mm x 800 mm x 144 mm olarak tespit edilmiştir. Euro palet sistemi demiryolu taşımacılığında kullanılan tahata paletlere dayanama?ktadır.

Palet, dış ambalajın en önemli parçası olup, paketlenmiş ürünlerin forklift ya da transpalet aracılığı ile kolaylıkla taşınabilmesi için ahşap, plastik, metal veya bunların bileşiminden hazırlanmış malzemelerdir.

Palet farklı alanlarda isimlendirilmektedir 4 alandaki isimlerini açıklayalım.

1 ressamların boyaları üzerine sıkarak fırçayla karıştırmak için kullandıkları, bir kenarında başparmağın geçmesi için bir delik bulunan, tahtadan, porselenden ya da plastikten yapılmış, genellikle oval biçimli levha.

2 sanayide türlü amaçlarla kullanılan yayvan ve geniş levha

3 hızlı yüzmek için ayaklara takılan, ördek ayaklarına benzer biçimde, kauçuktan yapılmış yüzme aracı.

4 birbirine eklenmiş metal plakalardan oluşan ve tankların her türlü arazide yol almasını sağlayan iki yandaki tekerleklerini içine alan metal şerit.

 

 

Şuan Buradasınız : Ana Sayfa : Lojistik Sözlük | palet nedir