Gaziantep müzeleri

example graphic

Gaziantep ilimizde bulunan müzeler hakkında bilgileri paylaşacağız siz değerli müşterilerimize biliyoruz taşımacılık firmasının gaziantep müzeleri ile ne işi olabilir dediğinizi duyar gibiyiz biz bunu insanların yeni bilgiler öğrenebilmeleri yükünü taşıdığımız ilde hangi müzeler var siz değerli müşterilerimizin öğrenmesi için yapıyoruz.

BAKIR ESERLER SERGİSİ

Gaziantep Kalesi yakınlarında tarihi bir konakta bulunan Bakır Eserler Sergisi Türkiyenin tüm bölgelerinden toplanan bakır eserlerden oluşmaktadır. Eserler arasında tabaklar, ibrikler, kazanlar, taslar, tepsiler ve satıllar bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlı dönemine ait silahlar, süngü ve kamalar da bu koleksiyonda yer almaktadır.

GAZİANTEP KÜLTÜR TARİHİ MÜZESİ

Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi 25 Aralık 2009 yılında ziyarete açılmıştır. Müzenin amacı Gaziantep şehrinin kültürünü ortaya koymak burada yaşayanlara geçmişi hatırlatmak, unutturmamak aynı zamanda yabancı ziyaretçilere de Gaziantep’i tanıtmaktır. Müzenin koleksiyonları arasında Gaziantep ve çevresinde bağışlanmış olan eserler yer almaktadır. Müzede Gaziantep şehri esas alınarak, bu şehrin ortaya çıktığı 12. yüzyıldan günümüze kadar geçirdiği kültür evrelerinden gelen ve yaşam tarzını, el sanatlarını ve gündelik hayatını yansıtan somut kültür varlıklarının sergilendiği koleksiyonlar yer almaktadır. Gaziantep Üniversitesi Merkez Kütüphanesi binasının alt katı tadilat yapılarak müze teşhir çalışmaları için uygun hale getirilmiştir.

GAZİANTEP HAMAM MÜZESİ

Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden biri olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiştir. Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür. Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri yer almaktadır.Hamam, içerisinde Halûk Perk koleksiyonuna ait hamam araç ve gereçleri sergilenmektedir. Bunların yanı sıra hamam adetleri, balmumu heykellerle beraber görsel zenginlik kazanmış ve hamam geleneği canlandırılmıştır.

GAZİANTEP MEVLEVİHANESİ VAKIF MÜZESİ

Tarihi Arasa meydanında Tekke Cami külliyesinde bulunan müze binası uzun süre Mevlevihane olarak kullanılmıştır. 2006 yılındaki restorasyonla 2007’de müzeye dönüştürülmüştür. Bina içerisinde mutfak, sinevizyon salonu, halı ve kilim salonları, maden eserleri ve Mevlevilik kültürü, hat salonu, saat ve etnografik eserlerin sergilendiği salonlar yer almaktadır. Sema gösterisinin mankenlerle canlandırıldığı müzede el yazması Kuran-ı Kerimler de bulunmaktadır.

İSLAM BİLİM TARİHİ MÜZESİ

Şahinbey Belediyesi, hizmet binası bahçesinde bulunan tarihi bina 2012 yılında İslam Bilim Tarihi Müzesi olarak işlevlendirilmiştir. Müzede islamalimlerinin icatları ve bilim tarihinekatkıları anlatılmaktadır. Müzede Tıp, Kimya, Fizik Astronomi, Harita ve Denizcilik bölümlerine ait eserler sergilenmektedir. Kimya bölümünde koku ünitesi, astronomi bölümünde yıldızların mesafesinin hesaplanması, harita bölümünde eski haritalarla günümüz haritalarının karşılaştırılması ile oluşturulan elektronik interaktif uygulamalar yer almaktadır.

GAZİANTEP OYUN ve OYUNCAK MÜZESİ

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Gaziantep’in tarihi Bey Mahallesi’nde tarihî bir Antep evinde yer almaktadır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanarak 2013 yılında hizmete açılan müze, Türkiye’de bulunan dört Oyuncak Müzesi’nden birisidir. Tek avlulu olan bina üç katlı olup, iki katlı mağaraya sahiptir.
Geçmişten günümüze ulaşan çocuk yaşam kültürünün korunarak ve yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan Oyuncak Müzesi, geçmişle gelecek arasında köprü olarak, çocukların bedensel, zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Geniş bir oyuncak koleksiyonuna sahip olan müzede, 1700-1990 yıllarına ait el yapımı oyuncakların yanı sıra serilerinin ilk üretimi olan çizgi film, sinema filmi ve masal karakterlerinin bulunduğu 600’e yakın oyuncak, 8 ayrı galeride teşhir edilmektedir. Bunun yanı sıra müzede dünya çocukları temalı iki katlı mağara ve çocuklar için oyuncak atölyeleri ve çeşitli etkinlikler düzenlenen bölüm bulunmaktadır.

GAZİANTEP SAVUNMASI ve KAHRAMANLIK PANORAMASI MÜZESİ

Gaziantep Kalesi içerisinde yer alan galeride Antep halkının düşman işgaline direniş öyküsü anlatılmaktadır. 2008 yılında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Savaşı’nda kahramanca verilen mücadelenin anlatıldığı “Kahramanlık Panorama Müzesi” olarak hizmete açılmıştır. 10 ay 9 gün süren işgalde, kahramanca şehrinisavunan Gaziantep halkının bu destansı zaferigörkemli Gaziantep Kalesi’nin gizemli galerisinde ziyaretçilere sunulmaktadır.Antep savunması ve kurtuluşuna ilişkin olarak gerekli tarihsel literatür çalışmaları tamamlanarak, Antep Savunmasının teşkilat yapısı, cepheler ve abide şahsiyetlerin kronolojik olarak resimler, rölyefler, heykeller, sunumlar ve maketlerle anlatılmaktadır.

ALİ İHSAN GÖĞÜŞ MÜZESİ ve GAZİANTEP ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

Gaziantep’in en eski yerleşim yerlerinden tarihi Bey Mahallesi’nde eski bir Antep evi olan bina, restore edilerek, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Ali İhsan Göğüş’ün kızı gazeteci–yazar Zeynep Göğüş işbirliğiyle düzenlene müze, 2014 yılında hizmete açılmıştır. Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş’ün adını yaşatmak ve Ali İhsan Göğüş’ün milletvekilliği, bakanlığı, gazeteciliği ve sosyal hayattaki yaşantısını anlatan kişisel eşyaları sergilenmek amacıyla oluşturulmuş bir müzedir. Müzenin üst katında, müzeden ayrı olarak Gaziantep Araştırmaları Merkezi yer almaktadır. Araştırma merkezinde Ali İhsan Göğüş’ün kendi kütüphanesinden alınan kitaplar da bulunmaktadır. Müzenin teras katında Antep manzarasına sahip “Piyano Kafe” yer almaktadır.

GORGO MEDUSA CAM ESERLERİ MÜZESİ

Medusa Cam Eseler Müzesi, tarihe tanıklık eden Gaziantep Kalesi civarında eski bir Antep Evinin restore edilmesiyle oluşturulmuş, 15 yıllık bir birikimin sonucunda ortaya çıkan koleksiyonu daha geniş kitlelere sunmak için hayata geçirilmiştir. Müze binası altı odadan oluşmaktadır. Odalardan beşi sergi salonu olarak biri ise, eserlerin replikalarının ziyaretçilere sunulduğu bir mekan olarak kullanılmaktadır. Müzede yaklaşık 1500 eser; bu eserlerin %70'ini cam, %20'sini bronz ve pişmiş toprak eserler, %10'unu ise Roma ve İslami döneme ait altın ve bronz sikkeler, altın takılar oluşturmaktadır. Müzenin bahçesinde yapılan cam ocağında cam eserlerin kopyaları üfleme tekniğiyle yapılarak ziyaretçilerin beğenilerine sunulmaktadır. Medusa Cam Eserler Müzesi, ülkemizin ilk özel cam eserler müzesi olması sebebiyle önemli ve görülmeye değer bir müzedir.

EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ

Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunan tarihi Göğüş Konağı, 1904 yılında yapılmışolup, Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanlarından olan Ali İhsan Göğüş Bey’in doğduğu ev olarak bilinmektedir. Konak, Ali İhsan Göğüş tarafından 2005 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiş, 2007 yılındarestorasyonu yapılarak 2008 yılında hizmete açılmıştır.
Gaziantep mutfak kültürünü tanıtmayı amaçlayan,Gaziantep mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin teşhir edildiği ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerin görsellerinin sergilendiği Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Türkiye’de kurulmuş ilk mutfak müzesi olma özelliğine sahiptir. Dünyada şehir adıyla anılan tek mutfak Gaziantep mutfağıdır. Müzede, Antep mutfağında bulunan yemek malzemelerinden mutfak araç gereçlerine, yöresel yemeklerden içeceklere, pişirme yöntemlerinden hazırlanışına ve erzakların saklanmasına kadar mutfak kültürü ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Müzede ayrıca Göğüş ailesine ayrılan bir anı odası yer almaktadır. Gaziantep Mutfak Müzesi’ni ziyaret edenler için hediyelik eşya bölümünde; yöresel bakır mutfak eşyaları ve yemeklerde kullanılan çeşitli baharatların şatışı yapılmaktadır.

BAYAZHAN KENT MÜZESİ

Bir tütün tüccarı olan Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan; ilk yapıldığı yıllarda tütün hanı olarak kullanılmış, I.Dünya Savaşı’ndan sonra Antep İngilizler tarafından işgal edilince karargah olarak kullanılmış, Antep Savunması sırasında ise, hapishane görevi görmüştür. 2009 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Gaziantep kent kültürü ve tarihinin tanıtılması amacıyla restorasyonu yapılarak müze haline getirilmiş ve hizmete açılmıştır.
Bayazhan iki kattan oluşmaktadır. Hanın birinci katında yöresel el sanatlarının satıldığı hediyelik eşya odaları ve restoran, kafe olarak kullanılan mekanlar yer almaktadır. Hanın ikinci katının tamamı ise kent müzesi olarak düzenlenmiştir. Bayazhan Kent Müzesi’nde geçmişten günümüze Gaziantep kent kültürü, 23 ayrı odada sergilenmekte ve sesli rehber sistemiyle anlatılmaktadır. Gaziantep’in tarihi, turistik yerleri, doğal güzellikleri, ekonomisi, el sanatları ve mutfak kültürü hakkında ziyaretçilerin bilgi alarak şehri tanımaları sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Gaziantep’in yöresel el sanatlarından kutnu, sedef, bakır işlemeciliği gibi sanatlar tematik bölümlerde görsel olarak canlandırılmaktadır. Müzede ayrıca; kardeş şehirler salonu, sergi mekânları, kentin önemli mimari yapılarının maketleri bulunmaktadır.

GAZİANTEP SAVAŞ MÜZESİ

Şehreküstü Şehitler Parkı'nın yanında, “Nakıpoğlu Evi” olarak bilinen 12 odalı tarihi bir binada hizmet verenmüze binası Aziz Şehitlerimizin ilk defnedildikleri yerde, Antep Harbi Şehitliğinin yanında yer almaktadır. Asrın en adaletsiz işgaline karşı, şehir halkının verdiği mücadeleyi, Antep Harbinin nasıl kazanıldığını sesli bir anlatım ve kronolojik panolar eşliğindeziyaretçilere sunmaktadır.
Tarihi müze binasında, Gaziantep Savunmasına dair belgeler kronolojik sırayla anlatılmakta; İngiliz ve Fransızlara ait silah parçaları, şehir halkının kullandığı tabanca, av tüfeği, kılıç, kama, et satırı, kazma, kürek ve nacaklarla şehitlere ait birçok eşya sergilenmektedir. Müzedeki panolar, bir tüfek için kızını evlatlık veren babanın, şehir aç kalınca ölmüş hayvan etini kapışan anaların, düşman tanklarına karşı: "Demirle adam dövüşür mü? Erkekseniz piyadenizi gönderin" diye haykıran yiğitleri anlatmaktadır. Müze duvarlarındaki panolarda kahramanlık olayları, işgalin tüm detayları, KaratarlaMitingi'ne dair belgeler sergilenmekte; yansıttığı gerçeklerle, yalnız başına kalan Antep'in, Fransız ve Ermeni alayına karşı koyuşunun sırrını açıklamaktadır.Müze binasının altında bulunan ve buradan şehrin farklı yönlerine açılan geçitlerin bulunduğu mağarasergi alanı olup; Antep savunması görsel bir şekilde anlatmakta, savaş günlerinin zor şartlarını adeta yeniden yaşatmaktadır.Müze’de Şehit ve Gazilerin; kazmayla, kürekle en önemlisi de yürekleri ile yazdıkları destanı anlatmaktadır.Müzenin bulunduğu alan tamamen kamulaştırılarak bir meydan haline getirilmiştir. Gaziantepliler ailelerinden kalan savaş hatıralarını müzede sergilenmek amacıyla bağışta bulunmuşlardır. Antep Savunmasının simgelerinden olan “Ramazan Topu” yeniden yapılmış ve müzenin avlusunda sergilenmektedir. Fransız askerlerini korkutmak amacıyla kullanılan makineli tüfek sesi çıkaran “Tak Takı” ile halkın bakır yemek kaplarıyla yaptığı ve Ermeni siperlerine atılan “Sahan bombası”, Savaş Müzesi’nde dikkat çeken eserlerdir. Gaziantep Savaş Müzesi, vatan, namus denildiğinde nasıl mücadele edileceğini, nasıl ölüneceğini dünyaya örnek bir şekilde göstermektedir. Müze binası restorasyon nedeniyle geçici olarak ziyarete kapalıdır.

GAZİANTEP ATATÜRK ANI MÜZESİ

26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantepi ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantepe gösterdiği ilgi, övgü dolu sözleri ve desteğine karşı olarak dönemin Valisi Lütfi Bey ve Belediye Başkanı Hamdi Kutlar’ın kararı ile Atatürk’e fahri hemşehirlik beratı verilmiştir. Selanik doğumlu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Gaziantep ili, Bey mahallesi nüfusuna kaydedilmiştir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünhatıralarını yaşatmak üzere nüfusa kayıtlı olduğu Bey Mahallesi’nde 2013 yılında tarihi bir Antep evinde “Atatürk Anı Müzesi” hizmete açılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Gaziantep’i ziyareti sırasında kullandığı eşyalar ile dönemin Gaziantep’i, hem eserlerle hem de görsel sunumlarla teşhir edilmektedir. Bununla birlikte geniş araştırma imkânı sunan zengin içeriğe sahip Atatürk Araştırma Kitaplığı ve Atatürk temalı hediyelik eşya bölümü bulunmaktadır.

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ

İslahiye ilçesine 23km. uzaklıktaki yamaç üzerinde bulunan Yesemek Açık Hava Müzesi,YesemekKöyü yakınında bir tepenin güneydoğusunda yer alan “Karatepe Sırtı” olarak adlandırılan geniş yamaçta, dolarit olarak bilinen gri ve mor tonlardaki bazalt kayalarla kaplıdır.
Yesemek Açık Hava Müzesi/Heykel Atölyesi, antik yakındoğuda bilinen en büyük heykel atölyesi olarak bilinmektedir. Yesemek Heykel yapım Atölyesi ilk kez Hitit döneminde I.Şuppilluma zamanında (M.Ö. 1375-1335) işletmeye açılmış ve yöredeki yerli halk Huriler burada çalıştırılmıştır.Hititlerden sonraki dönemlere ait ele geçen heykellerde Asur ve Suriye etkileri görülmektedir. Sonraki dönemlerde bölgeye gelen Aramiler, heykellerde kendi kültürlerini yansıtmışlardır. Bu nedenle de Yesemek Heykel Atölyesi farklı kültürlerini yansıtan önemli bir merkezi olmuştur. Ancak buradaki Şam’al Krallığı M.Ö. 8.yy.’ın sonlarında Asurlular tarafından yıkıldıktan sonra heykel atölyesi önemini kaybetmiş, burada çalışanlar Yesemek’i terk etmişlerdir.Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan açık hava müzesinin bulunduğu yerdeki Yesemek ilk defa 1890 yılında Zincirli'de (Sam'al) kazı yapan FelixVonLusvhantarafından bulunmuştur. Yesemek kazı çalışmaları 1958-1961 yılları arasında Prof. Dr. Bahadır Alkım başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülmüş ve 200'e yakın heykel ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra İlhan Temizsoy tarafından yapılan arkeolojik kazılarda 300’e yakın heykel ve heykel taslağı ortaya çıkarılmıştır. Bunun üzerine Gaziantep Müzesi Müdürlüğü çevre düzenlemesi yaparak burasını Açık Hava Müzesi haline getirmiştir.

HASAN SÜZER ETNOGRAFYA MÜZESİ

Gaziantep Bey Mahallesi Hanifoğlu Sokak üzerinde yer alan bina, 1985 yılında harap bir vaziyette iken işadamı Sayın Hasan Süzer tarafından satın alınarakrestorasyonu tamamlandıktan sonra "Hasan Süzer Etnografya Müzesi" olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağışlanmıştır.Bina ana kaya içine oyulmuş mahzen üzerine üç kattan oluşmaktadır. Ön cephede yer alan işlemeli büyük kapıdan hayat adı verilen orta bahçeye girilmektedir. Bina içinde yer alan bölümler günlük yaşamdaki fonksiyonlarına göre yörenin eşyaları yerleştirilerek, mankenlerle görsel olarak gerçeğe uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Müze geçici bir süre için ziyarete kapalıdır.

GAZİANTEP ARKEOLOJİ MÜZESİ

Gaziantep Arkeoloji Müzesi 1944 yılında Cumhuriyet döneminin ilk arkeologlarından Sabahat Göğüş tarafından kurulmuştur. Başlangıçta Nuri Mehmet Paşa Cami’de hizmet veren müze, 1969 yılında küçük bir kent müzesi niteliğindeki binasına taşınmıştır.
Gaziantep ve çevresi Hititlerden Hellenistik döneme, Romalılardan Osmanlı’ya kadar birçok uygarlığı barından zengin bir tarihe sahiptir. Müzede Gaziantep ili ve çevresine ait antik yerleşim alanlarından ele geçen buluntular sergilenmektedir. 2005 yılından itibaren ek binada sergilenen mozaikler ise 2011 yılında Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşınmıştır. Teşhir ve tanzim çalışmalarından dolayı şu an ziyarete kapalıdır.

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Gaziantepte tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan 2011 yılında ziyarete açılan Zeugma Mozaik Müzesi hem yapı kompleksihem de içerisinde yer alan eserleriyle dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Müzede Zeugma Antik Kentinin eşsiz mozaikleri o dönemde kentte yaşamış olan insanların inançları, kültürü ve günlük yaşantısını geçirdiği ortam birebir mimarisine uygun olarak ziyaretçilere sunulmaya çalışılmıştır. Zeugma Antik kentin akropolünde yer alan iki tapınaktan biri olan Athena tapınağının kült heykeli Athena’nın gövdesi müzenin bahçesinde sergilenmektedir. Müzedeki eserler, Zeugma Antik Kenti’ndeki konumlarına göre yerleştirilmiştir. Zeugma Mozaik Müzesi üç bölüm olarak düzenlenmiştir. İlkbölümde Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaikler, İkinci bölümde Gaziantep çevresinden bulunarak Gaziantep Müze Müdürlüğü’ne getirilmiş olan Doğu Roma (Bizans) dönemi kilise mozaikleri, 3.bölümde ise idari birimler ve konferans salonları yer almaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Roma ve Geç Antik öneme ait 2748 m² mozaik, 140 m² duvar resmi, 4 Roma çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar teşhir edilmektedir.